artiklid artiklid

 

"Üle saja aasta..."

Kui kõigile teada plika Marie-Marie on lõpuks teksad jalga vedanud, suundub ta ilmselt Laiale tänavale, sest tegelikult on teda laulusõnades oodata lubanud "Rock-Hotell", nukuteatri ansambel.
Nojah, nukuteatrile on "Rock-Hotell" lindistanud ju ühe lavastuse muusika ning nukuteatrist on ansambel lõppude lõpuks saanud trummimängija, näitleja Harri Kõrvitsa.Veel on kolm Georg Otsa nimelise muusikakooli estraadiosakonna pedagoogi-Andres Põldroo: kitarr, Heigo Mirka: basskitarr, Margus Kappel: klaver- ja üks vahepeal TRÜ-s mandrieestlaste filoloogiasse kaldunud saarlane - Ivo Linna muidugi.
Seltskond toob meelde "Optimistid", "Ruja", "Apelsini" ja veel mõned Tallinna, Tartu ja Kingisseppa omaaegsed ansamblid, ning õige ka, sest seal on nad olnud ja sealt tulnud. Kokku saadi H.M.-i pool, kus I.L. ja H.K. käisid rockiplaate ja -linte kuulamas, et "vanu aegu" meenutada,siis ilmus ka A.P. ning jäi vaid viimane küsimus-keda kutsuda klaveri taha? Kutsuti kõige parem, keda teati, kutsuti klaverifanaatik M.K. Komplekt sai raudne ja stiilne-raudne bass, raudne rütm, raudne vokaal, raudsed soolod ja stiilne sound. Esimene mäng oli 1978. aasta 20.oktoobril kunstiinstituudi peol. Õige hoog ja mänguisu leiti TV-sarjas "Muinaslood muusikas".Nüüd on raadio-ja TV-esinemised, kontserdid, kirjad, autogrammid, "Rock-Hotelli" plakat ja märk. Ainus, mis veel puudub, on oma võimendus, aga seda annab laenata.
Tehnikast veel. Heigo Mirka käest on läbi käinud 5-6 basskitarri. Andres Põldroo töötab kitarril, millel kvartalis katkeb keskeltläbi üks keel.(Viimati suure kontserdi ajal Linnahallis, kus korrati salmi ja refrääni, et ta jõuaks sooloks keele ära vahetada: jõudis.)"Tegin nii aeglaselt kui vähegi andis..." Ansambli trummikomplekt on aga võrdlemisi vähetuntud toodang, sest Harri Kõrvits on ta ise kokku klopsinud."Kirjuta minu pärast või "Kirju Hobune".Margus Kappel mängib see-eest kuulsa firma "Klaver põõsas" pillide l(kodunt ei jõua "Estoniat" igale poole Eestimaale kaasa vedada), mis muide harva hääles on."Hea, kui kõik klahvid löövad, ja mitte mängijat!" Ivo Linna instrument on niisugune, mida pärast kontserti nahkvutlarisse ei pakita; ilmselt sellepärast ongi arstid mehe kurgu ja häälepaelad kaks korda haiglasse sisse kirjutanud.
Lugusid on ansamblil umbes 80, millega silma pilgutamata üles astuda saab. Raadios ja kuulajate kodumakkidel tiirleb neist 15.(""Rock-Hotelli" plaat?" "Jäägem ikka tõsiseks!") Uusi lugusid otsib ansamblis igaüks. Seejärel õpib iga mees kodus oma jupid selgeks ja 3-4 prooviga pannakse asi paika, kohendatakse oma koosseisule (viiulist tehakse kitarr või klaver jne.). Jääb veel lugu publiku peal ära proovida - et kuidas minek on, kas tasubki omakeelset teksti tellida.(Tõlkeid kasutatakse vähe, tavaliselt on sõnad- autorid Priit Aimla. Henno Käo, Ott arder, Reet Linna, Heigo Mirka, Heldur Karmo- hoopis millestki muust, kui originaalis.)Ja kogupauk antakse lindistusel.
"Tuleks peenetundeliselt kirjutada, et see on üks keeruline asi- pole ju kusagil lindistada.Üks korralik stuudio on raadios, aga sada tahtjat ootamas. Ei jõua veeranditki ära teha, mida tahaks. Öösel oleme vahetevahel ikka sinna pääsenud. Soundi paneme tavaliselt ise paika. Üldiselt üritame lugusid sättida nii, et annaks samamoodi ka kontserdil mängida. Stiili rikkumata. Puhta "mahaviksimise" peale pole kunagi välja läinud. Ainult klassikalisi soolosid oleme juba lugupidamisest täpselt järele teinud, muus oleme katsunud sisse tuua oma nägu, oma meeleolu, oma aktsente. Nii et korjame kogemusi omaloominguliste palade jaoks.Margusel on buugi "Jänesesõit Tartu rongis" juba valmis, Ivol "Mööduja"- see on puändiga rockabilly. Heigo on ennegi lugusid teinud, aga Harri pole veel lubamisest kaugemale jõudnud.

"Rock-Hotelli" keskmine vanus on 29 aastat. Kaks mittepõhimõttelist poissmeest, ülejäänutel igaühel kaks last kodus kasvamas.
Kui kaua veel mängite?
"Ei tea.Oleneb paljudest asjaoludest, nagu öeldakse.
Koormus?
"Piisav.Neli tundi rock´n´rolli on nagu kaheksa tundi kivide mäkkeveeretamist."
Konkurendid?
"Teised teevad rock´n´rolli juhuslikult, paari loo kaupa."
Teie nõrkus?
"Mitmehääsus.Tänu oma stiilile ei tunne me sellest eriti puudust, aga südamel on ta küll. Seda enam, et tahaks tulevikus midagi suuremat ka teha, ehk isegi koos sümfooniaorkestriga...("See on Esko väljamõeldis!"I.L.) Kui nüüd väiksematest nõrkustest rääkida, siis:toiduvalmistamine, raske uni, rulalaud ja Bach."
Sportlikud eluviisid?
"Üks käib jooksmas, üks aeg-ajalt korvi mängimas ja kaks Kalevis ujumas, kusjuures see pole seal mingi vann, vaid 50-meetrine bassein, eks ole?"
Näärisoovid?
"Andresele hea võimendus ja spetsiaalne vasaku käe kitarr. Margusele pulmaülikond.Harrile teatris mõni vägevam osa.Ivole oma lindistusstuudio.Heigole seninägematu kapsarullid retsept."

Kuna kõik läks plaanide kohaselt, istus "Rock-Hotell" "üle saja aasta" vana-aastaõhtul igaüks oma kodus, kikilips ees, ja vaatas televiisorit, kus esines ka "Rock-Hotell".(Andrus Esko)
artiklid artiklid